Az útifű Nyugat-Ázsiában őshonos növény, az indiai és a kínai népgyógyászatban évezredek óta használt alapanyag. Magas rosttartalma miatt természetes módon segíti az emésztési folyamatokat. Fontos azonban, hogy elegendő folyadékot is kell mellé inni, mivel hatását csak akkor fejti ki. Ellenkező esetben inkább árt, mint használ.
Jótékony hatásai:
- Az útifű maghéj segít a székrekedés megelőzésében. A vízoldékony rostok megkötik a vizet a belekben, megduzzadva növelik a belek falára kifejtett nyomást, ezzel hatékonyabb mozgásra késztetik a bélmozgást, illetve lágyítják is a székletet.
- Az útifű maghéjban található rostok prebiotikumok, amelyek a bélben élő hasznos baktériumokat táplálják. Ez a hatás fokozza a szervezet védekezőképességét. Az egészséges bélflóra hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez is.
- A rostoknak köszönhetően csökken a vér koleszterinszintje, ami védelmet nyújt a vérereknek. Az útifű maghéj rostjaiban lévő szénhidrátok lassítják a vércukorszintet emelő hatást. Cukorbetegség esetén fokozottan ajánlott odafigyelni az elegendő rostbevitelre.
- Az útifű maghéj és a rostok támogatják a fogysát, mivel a víztől megduzzadt rostok hamar teltségérzetet nyújtanak. Alacsony a kalóriatartalma, mivel a rostok nem szívódnak fel a bélben, nem adnak energiát.
Felhasználása:
- Az útifű maghéjat fogyaszthatod önmagában, egy nagy pohár folyadékban vagy joghurtban, növényi italban elkeverve.
- Használhatod ételekhez: krémek, töltött és rakott ételek, levesek, főzelékek sűrítésére.
- Adagolhatsz belőle kenyérbe vagy péksüteménybe sütve is. A rostok épségét nem befolyásolja a hő.
- Vízmegkötő tulajdonsága miatt kitűnő állományjavító, például gyümölcs- és zöldségpépek szilárdításához. Jól jöhet lédús gyümöcsből - pl. alma, meggy - készülő pite vagy rétes esetén a töltelékhez keverve.
Adagolása:
Általánosságban 1-3 teáskanál mennyiség javasolt. Akár folyamatosan is fogyasztható, de érdemes szakember véleményét kikérni erről.
Összetevők: útifű maghéj
Száraz, hűvös helyen tartandó!