A köles az egyik legősibb gabona, Mezopotámia területén már 6000 évvel ezelőtt is termesztették. Évezredeken keresztül széles körben felhasznált alapanyag volt Ázsiában, Afrikában és Európában is, de jelentősége háttérbe szorult, mivel kenyér és más pékáru készítésére nem alkalmas.
Szerencsére emellett számtalan ételhez használható, jótékony hatásai miatt érdemes beilleszteni az étrendbe.
Jótékony hatásai:
- A köles összetett szénhidráttartalma miatt alacsony glikémiás indexű, így cukorbetegek, inzlinrezisztenciások, fogyókúrázók számára ajánlható.
- Magas rosttartalma segíti az emésztést, növeli a jóllakottságérzetet és a puffadásos panaszokat is segít csökkenteni.
- Fehérjéinek aminosav-összetétele ideális, különösen metionin- és cisztein-tartalma kiemelendő, melyek májvédő hatásúak, ezért a köles fogyasztása májproblémák esetén is ajánlott.
A köles zsírtartalma valamivel magasabb, mint a többi gabonáé, tárolásnál ezt érdemes figyelembe venni, mert könnyebben avasodik – érdemes lehet hűtőben, csatos üvegben tárolni. Zsírsavösszetétele kedvező, hiszen tartalmaz többszörösen telítetlen zsírsavakat (linolsav), amelyek segítenek csökkenteni a „rossz” keleszterinszintet és növelni a „jót”.
Felhasználása: A köles használható köretként vagy kásaként. Rakott ételekbe, töltött zöldséghez és fasírtokhoz is remek kiegészítő. Zöldségekkel együtt változatos egytálétel készíthető belőle. Nem csak sós változatát érdemes kipróbálni, többféle édességhez is alkalmas.
Egyik ismert változat a kölesgombóc, ami az ún. vegán "túrógombóc". Tej és tojásmentesen készül, főzött kölesből, tetszés szerint édesítve, majd gombócokat formálva belőle pirított morzsában, mákban vagy őrölt dióban megforgatva lehet tálalni.
Főzési ideje kb. 20 perc. Kb. 2,5-szeres mennyiségű vizet vesz fel.
Összetevők: köles
Száraz, hűvös helyen tartandó