SOS neszesszer nyárra - a strandolás és kirándulás alapvető kellékei
Készülj fel a nyári kalandokra, ezeket a természetes kozmetikumokat ne hagyd ki a neszesszeredből! Strand, kirándulás, hosszabb-rövidebb nyaralás? Összegyűjtöttük kedvenceinket, hogy az apró bosszúságok ne rontsák el a jókedvedet és a jól megérdemelt pihenésedet.
A nyugodt és pihentető nyaralás, strandolás vagy kirándulás fontos eleme egy jól összeállított neszesszer, amelyben minden szükséges dolog megtalálható, hogy bőröd védett, ápolt és hidratált maradjon a nap minden pillanatában. Természetes megoldásokkal is felkészülhetsz a napvédelemre, csípésekre, bőrszárazságra és a kisebb balesetekre.
Ezek ne maradjanak ki a táskádból! :)
Fényvédelem - megelőzés a kezelés helyett
Az, hogy a napfényre, mint létfontosságú elemre szükségünk van, nem kérdés. A D-vitamin a szervezet működéséhez elengedhetetlen és lelkileg is hatással van ránk, hogy éppen borús vagy napfényes idő van.
Éppen ennyire fontos bőrünket, mint egyik legfontosabb szervünket megóvni az UV-sugarak ártalmaitól.
Az utóbbi évek tapasztalatai alapján kiderült, hogy fizikai fényvédővel ellátott napkrémekkel lehet biztonságos védelmet nyújtani.
Milyen típusú fényvédőt válassz?
A különböző naptejekben és napozáshoz ajánlott krémekben fényszűrő anyagokat találsz, melyek a bőrünk saját védekezési idejét tudják megnövelni, ezáltal óvnak az UV-sugarak káros hatásaitól.
A fizikai és kémiai fényszűrők közötti legnagyobb különbség az általuk kialakított védelem módjában rejlik. A kémiai fényszűrőket tartalmazó krémek hatóanyagai beszívódnak a bőrbe és ott elnyelik a káros UV-sugarakat, míg a fizikai fényvédők egy védőréteget képeznek a bőrön, mely visszaveri a bőr felszínéről a sugarakat. A fizikai fényvédelmet nyújtó készítmények a felkenés után ennek megfelelően azonnal hatnak és sokkal kevésbé terhelik a bőrt, mint a hagyományos (kémiai szűrős) fényvédők - ezeket nem véletlenül kell a napozás előtt minimum fél órával felkenni.
Az ásványi eredetű védelmet nyújtó, bőrödnek és élővizeknek is biztonságos naptejeinket a képre kattintva találod:
A Wooden spoon naptejek nem nano-méretű cink-oxiddal védenek és nem hagynak fehér nyomot a bőrön. A védelem mellett ápolják is a bőrt növényi olajokkal, vajakkal, valamint E-vitaminnal.
Kisebb napégés kezelése - hidratálás és bőrápolás
Bár a napégés esetében a megelőzés mindig egyszerűbb, mint a kezelés, bármikor előfordulhat, hogy a család valamelyik tagja túlzottan megpirul a napon. A kisebb napégés kezelésére a virágvizek (hidrolátumok) és a tápláló növényi olajokban elkevert illóolajok tökéletesen bevethetőek.
Bőrápoló olajok - Így készíts magadnak bőrnyugtató olajkeveréket!
Ebben a cikkünkben videóval együtt mutatjuk meg, hogyan készíthetsz otthon természetes keveréket napozás utánra, amit magaddal vihetsz a táskádban:
Nálunk utazáskor nem maradhat otthon a virágvíz. A hidrolátumok, vagy más néven virágvizek az illóolajok lepárlása során keletkeznek, ezek tulajdonképpen melléktermékek, ám csodás tulajdonságokkal bírnak. A növény vízben oldható hatóanyagai megjelennek bennük, így például a rózsa-, vagy levendula hidrolátum hatékony sebgyógyító, sejtregeneráló és nyugtató hatású. Arctonikként, hajpermetként is istenien működnek, igazi jolly joker-ek a neszesszerben!
Egészen pici babáknak is bátran használhatóak, akár peluscserekor, akár esti fürdetéshez. Kisebb napégésnél, sebeknél a Stadelmann-féle rózsa-teafa hidrolátum igazi gyors gyógyír.
Lepirult bőr esetén a külső és belső hidratálásról különösen fontos gondoskodni, egyrészt megfelelő mennyiségű víz fogyasztásával, másrészt például Panthenol, aloe vera vagy 100% tisztaságú orvosi levendula illóolaj tartalmú krémekkel, testápolókkal. Válassz magadnak BPA-mentes kulacsot és rengeteg műanyag flakont megspórolhatsz vele!
Csípések elleni védekezés - természetes védekezés a vérszívók ellen
@zoldbolt #szúnyog #kullancs #riasztó ???? ???? Természetes megoldásra vágysz a szúnyogok és kullancsok ellen? Ezeket az illóolajokat érdemes választanod: - citronella (Cymbopogon winterianus) - citromos (vietnámi) eukaliptusz (Eucalyptus citriodora) - geránium (Pelargonium graveolens vagy asperum) - orvosi levendula (Lavandula angustifolia) - borsmenta (Mentha piperita) - ezt várandósok, terhesek és gyerekek kerüljék - indiai citromfű (Cymbopogon citratus) - bazsalikom (Ocimum basilicum) - szegfűszeg (Eugenia caryophyllus) - teafa (Melaleuca alternifolia) - atlaszcédrus (Cedrus atlantica) Készíthetsz belőlük alkohollal, vagy varázsmogyoróval és vízzel együtt spricnis flakonba keveréket, ezt bőrre és ruhára is fújhatod. Ha olajjal kevered el őket, roll-on üvegből a pulzáló pontokra is kenheted. Ha bolti biztonságos rovarriasztót keresel válaszd a citridiol (Eucalyptus citriodora természetes vagy szintetikus kivonata), vagy pikaridin hatóanyagú változatokat és kerüld a DEET tartalmúakat. (N,N-dietil-meta-toluamid) A DEET károsíthatja a műanyagokat, akár a ruhádat, cipődet is, ezért ezt csak nagyon erős kitettség, például trópusi területen való utazás esetén érdemes használni. Innen bátran választhatsz: https://www.zoldbolt.hu/Rovarriasztok Receptek: 1. változat: szórófejes flakon (avagy spricni, fufu, spray) 100 ml-s szórófejes flakon 2 ujjnyi alkohol 40 csepp geránium illóolaj 40 csepp citromillatú eukaliptusz illóolaj 40 csepp citronella illóolaj 40 csepp indiai citromfű illóolaj 10 csepp orvosi levendula illóolaj 10 csepp borsmenta illóolaj (ezt várandósok és szoptatós anyukák hagyják ki és gyerekeknél is hagyd el) 2. változat: Roll-on üveg 10 csepp citromillatú eukaliptusz illóolaj 10 csepp geránium illóolaj 5 csepp indiai citromfű illóolaj 5 csepp orvosi levendula illóolaj növényi olaj (például mandula, sárgabarackmag, jojoba) #szúnyogriasztó #kullancsriasztó #természet #kirándulás #vegyszernélkül #illóolaj #DIY #csináldmagad #szúnyog #kullancs #pikaridin #DEET #citridiol #repellent #bugrepellent ♬ eredeti hang - Zöldbolt
Milyen szúnyog-, és kullancsriasztó spray-ket érdemes használni?
A szúnyogok sokszor megkeserítik a nyári estéket, kirándulások alkalmával pedig érdemes védekeznünk a kullancsok ellen is.
Riaszd el a szúnyogokat és a kullancsokat biztonságos és természetes megoldásokkal! Tudtad, hogy egyes rovarriasztók olyan hatóanyagot tartalmaznak, ami akár a ruhádat és a cipődet is roncsolhatja? A DEET (N,N-dietil-meta-toluamid) károsíthatja a műanyagokat, akár a ruhádat, cipődet is, ezért ezt csak nagyon erős kitettség, például trópusi területen való utazás esetén érdemes használni.
Ha biztonságos rovarriasztót keresel válaszd a citridiol (Eucalyptus citriodora természetes vagy szintetikus kivonata), vagy pikaridin hatóanyagú változatokat és kerüld a DEET tartalmúakat.
A Panarom Züm-Züm gélje vérszívókat távol tartó illóolajokat tartalmaz, ezt is használhatod csípés előtt és után is. Ha jobban szereted a fújós változatokat, de nem szeretnéd magadnak elkészíteni, válaszd a Panarom Züm-Züm testpermetet, ez is segít a szúnyogok és kullancsok távoltartásában, de csökkenti a csípés okozta irritációt is.
Csípés utáni nyugtató termékek
A tavalyi nyár slágere volt a drogériákban is kapható csípések utáni nyugtató stift. Ezeknek az összetevői között azonban találhatsz szárító hatású alkoholt, vagy olyan tartósítószert, aminek közeli rokonait már tilos használni az EU-ban. Legyél résen, olvasd el a teljes összetételt!
Ilyen hűsítő stiftet is könnyedén készíthetsz otthon pár összetevőből, az aloe vera és a levendula virágvize, valamint illóolaja például szuperül működik bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásuk miatt.
@zoldbolt #csípés ???? Nálad is sok a szúnyog? Készíts velem teljesen természetes nyugtató stiftet vagy spray-t a vakarózás ellen. A Zöldboltban minden hozzávalót és kelléket megtalálsz! Aloe verát és levendulát fogunk használni, bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásuk miatt. 1. Spray - 50 ml-s flakonhoz - 5 ml Cosmio aloe vera 10:1 koncentrátum - 45 ml levendula virágvíz (hidrolátum) - 5 csepp orvosi levendula vagy vadlevendula illóolaj 2. Stift - 10 ml-s roll-on stift - 1 ml Cosmio aloe vera 10:1 koncentrátum - 9 ml levendula virágvíz - 1-2 késhegynyi xantán gélesítő - 3 csepp orvosi levendula illóolaj Miért folyós az aloe vera amit használok? Ha a géles anyag az aloe leveléből levegőre kerül, hamar elfolyósodik. Ha géles aloe verát vettél, sűrítő anyag van benne. Ez nem feltétlenül rossz, de érdemes ellenőrizni az összetevőket. A hagyományos, csípés utáni stiftekben láttam szárító hatású alkoholt, olyan tartósítószert, aminek közeli rokonait már tilos használni az EU-ban, tehát ezekkel is legyél résen, olvasd el a teljes összetételt! A levendula virágvíz az illóolaj lepárlása során keletkezik, és egy igazán sokoldalúan használható kozmetikum, minden házipatikában ott a helye. :) A kész keverékeket egy héten belül használd el és tartsd a hűtőben! Neked van bevált praktikád a csípések ellen? #szúnyog #napégés #szúnyogcsípés #diy #szúnyogcsípésenyhítés #csípésre #napégésre #csináldmagad ♬ eredeti hang - Zöldbolt
Egyéb alapvető kellékek
Sebgyógyításra, megizzadt bőr vagy babapopsi törlésére nagyon jól használható hulladékmentes megoldás, a mosható arctisztító korong, vagy a mosható popsitörlő kendő. Egy párat ezekből is mindig elteszek a táskámba. Ezekre is fújhatsz a virágvizedből, azonnali nyugtató és frissítő hatása lesz. (A virágvíz tényleg mindenre jó! ;) )
A Marius Fabre Marseille szappan egy igazán multifunkcionális alapkellék a nyaralós táskában. A fürdés mellett használhatod arc-, és hajmosásra, folttisztításra, ruhamosásra és még takarításra is. Gyengéd a bőrhöz, érzékeny bőrűek és gyerekek is használhatják. Ha hátizsákkal mész repülőútra, ezzel az egy szappannal az egész család piperéjét meg tudod oldani, ráadásul szilárd, ezért aggódnod sem kell.
Ha fertőtleníteni szeretnél, jó ha van nálad egy kis üvegcse teafa illóolaj, ebből pár cseppet például a WC-deszkára cseppentve máris biztonságban érezheted magad. Gyermekeknél gyakran előforduló horzsolások, sebek könnyedén és egyszerűen fertőtleníthetők vele. 1-2 csepp illóolajat hígítatlanul a sérülésre téve megelőzhető a baktériumos fertőzés, és a sebgyógyulás folyamata is gyorsabb lesz. A teafa olaj mellett további növényi gyógyító hatóanyagokat tartalmaz a Stadelmann-féle rózsa-teafa sebbalzsam, ezt kisebb-nagyobb sebeknél, horzsolásoknál, csípéseknél egyből gyorssegélyként használhatod.
A Stadelmann-féle aromakeverékek a Házipatika tökéletes természetes alapkellékei, növényi kivonatokkal és olajokkal, valamint az aromaterápia csodás gyógyító erejével óvják az egész családot. Ekcéma, megfázás, köhögés, fogfájás, nyűgös gyerekek, sebek gyógyítása - mindenre találsz köztük gyógyírt:
Szeretnél többet tudni az ökotudatos háztartásról? Iratkozz fel hírlevelünkre és kövess minket Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on!
Kapcsolódó cikkek és termékek:
Ha nem hallanál eleget az UV-sugárzás hatásairól, saját bőrödön akkor is tapasztalhatod azt az égető érzést, amit a tűző napon tartózkodás okoz. Szerencsére több megoldás is van, amivel védheted magadat, bőrödet, miközben bolygónkról sem feledkezel meg.
Szeretnéd megőrizni bőröd puhaságát és hidratáltságát napozás után? Próbáld ki ezt a könnyen elkészíthető bőrápoló olaj receptet! Természetes összetevőkkel, tökéletes választás a nyári napozások után!