Melyik fogkrémet válasszam? - gyakori kérdések
Nem csak a csomagolás színe alapján szeretnél fogkrémet választani, hanem fontosak számodra a biztonságos, természetes és hatékony összevetők? Segítünk a választásban!
Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket, ha fogkrémválasztás előtt állsz.
Az első és legfontosabb lépés az egészséges fogak és fogíny eléréséhez a megfelelő mechanikus fogtisztítás (fogmosás+fogköztisztítás) elsajátítása. Fél évente érdemes felkeresni dentálhigiénikust, aki segít a megfelelő szájhigiéné elsajátításában és felméri a fogaid és fogínyed állapotát. Fogorvosoddal, dentálhigiénikusoddal bátran egyeztess a fogkrémválasztásoddal kapcsolatban is!
Ha gyerekeknek szeretnél választani, vagy esetleg allergiás vagy bizonyos hasznos hatóanyagokra, akkor is a szakember véleményére érdemes hallgatnod.
Milyen összetevőket kerülj?
Kerülendők listája, avagy tedd vissza a polcra a fogkrémet, ha ezeket látod az összetevők között:
🚫 Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
Ipari eredetű habzóanyag, amely sokszor vált ki bőrirritációt. A száj nyálkahártyáját is irritálhatja, valamint a szájban jelentkező aftákért is felelőssé tehető.
🚫 Triklozán
Antibakteriális és gombaölő adalék, hormonkárosító hatású és felhalmozódik a szervezetben. Élelmiszerekkel érintkező termékekben már betiltották, de fogkrémekben és egyéb kozmetikumokban még megtalálható.
🚫 Parabének
Tartósítószerek, összefüggésbe hozták őket daganatos, húgyivarszervi, idegrendszeri és immunológiai betegségekkel is. Több fajtájuk már be van tiltva.
🚫 PEG (polietilén-glikol) és ennek származékai
Enyhén irritáló hatásúak, de a nagyobb probléma velük az, hogy más káros anyagok átjutását elősegítik a bőrön, nyálkahártyán át.
Milyen természetes összetevőket keress a fogkrém összetevői között?
✔️ Xilit
A xilit gyakran előfordul fogkrémekben és szájápolási termékekben azért, mert számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik a száj egészségének megőrzése szempontjából. Gátolja bizonyos fogszuvasodást okozó baktériumok szaporodását. Segíthet helyreállítani a száj természetes pH-egyensúlyát étkezések után. Segít stabil állapotban tartani a szájban a kálciumot és a foszfort, valamint újramineralizálja a fogakat. Ha allergiás vagy a fluoridra mindenképpen válassz xilit tartalmú fogkrémet!
Az Ecodenta Bio papajás fogkrémje frissítően gyümölcsös ízű, xilittel és papaja kivonattal.
✔️ Aloe vera
Az aloe vera lé nyugtató hatású, ami jótékonyan hat az érzékeny, irritált ínyre, és gyakran használják szájápolási termékekben az egészséges szájnyálkahártya fenntartása érdekében. Elősegíti a sebgyógyulást, ami hasznos lehet afták, apró sérülések vagy műtétek utáni gyógyulás esetén a szájüregben. Hidratáló hatású, ami segíthet megőrizni a szájüreg természetes nedvességét, csökkentve a száraz száj érzetét, ami számos szájüregi probléma kialakulásához vezethet.
A Dr. Organic szenes fogkrémje aloe verával segíti a fogak és az íny egészségét.
✔️ Kókuszolaj
A kókuszolajat hagyományosan leheletfrissítőnek tartják. Ez a természetes összetevő segít a fogak közti fogkő kialakulásának megelőzésében.
Az Ecodenta bio lepedék elleni fogkrémje kókuszolajat is tartalmazó összetételének köszönheti hatékony tisztító teljesítményét. A trópusi összetevő kíméletes a fogzománchoz, megelőzi a fogszuvasodást, és kiegyensúlyozott szájflórát biztosít.
✔️ Illóolajok
A bormenta illóolaj segít harcolni a fogszuvasodást okozó baktériumok ellen és friss lehelletet biztosít. A teafaolaj erős antibakteriális és gombaellenes hatású, segíthet a szájszag és a fogínybetegségek kezelésében.
A Hydrophil fogkrémek a friss borsmenta és a stevia segítségével biztosítják a friss leheletet és a fogak természetes ápolását.
✔️ Gránátalma kivonat
A gránátalma kivonata erős antioxidáns hatású, ezzel gátolhatja a dentális plakkok kialakulását, melyek a száj betegségeinek elsődleges okai.
A Dr. Organic gránátalmás fogkrémje hármas hatású: antioxidáns, fehérítő és szuvasodás gátló tulajdonságokkal.
Mi a helyzet a fluoriddal?
A fluorid (olaflur néven is megtalálható az összetevők között) erősíti a fogzománcot azáltal, hogy reagál a fogak felszínén lévő kálciummal és foszfáttal, így alkotva egy keményebb, savakkal szemben ellenállóbb felületet. Ez a folyamat, amit remineralizációnak hívunk, segít megelőzni a fogszuvasodást. Legalább az esti fogmosások alkalmával érdemes fluorid-tartalmú fogkrémet használnod. Felnőtteknek az 1450 ppm flurid-tartalom ajánlott.
Fontos, hogy a fluorid egészen máshogy hat helyileg, a fogkrém segítségével a fogakon (lokálisan), mint ha belsőleg használnánk (szisztémásan)! A fluoriddal kapcsolatos aggodalmak akkor valósak, ha ivóvízben fordul elő nagyobb mennyiségben, esetleg gyógyszerként adagolva. A fluoridos fogkrémet soha ne nyeld le.
Hogyan válassz fogkrémet gyerekeknek?
A belsőleg feleslegesen adagolt (szisztémás) fluorid valóban a fogak elszíneződését és a fogzománc károsodását okozhatja. Nagyon fontos, hogy csak akkor válassz fluorid-tartalmú fogkrémet gyerkőcnek, ha már tud úgy fogat mosni, hogy nem nyeli le a fogkrémet. Már az első fogacskák kibújása előtt érdemes az ínyt esténként áttörölni, például steril gézre tett rózsavízzel. Amíg a fluoridos fogkérmeket nem tudjátok használni, keressétek a fluoridmentesek közül a xilit-tartalmúakat.
Ha már megtanultátok a fogkrémet kiköpni, a fogszuvasodás megelőzése érdekében keresd az 500 ppm fluorid-tartalmú gyerek fogkrémeket.
Gyerekek esetében is a helyes fogmosási technika elsajátítása az elsődleges a későbbi problémák elkerüléséhez. Egy fogkrém magában nem tud minden szájüregi problémát megelőzni vagy orvosolni, ha a mechanikai tisztítás nem megfelelő gyakoriságú vagy hatékonyságú.
Mi a helyzet a szódabikarbónával?
A szódabikarbóna szuper természetes összetevő lehet a natúr fogkrémekben, ahol megfelelő mennyiségben és arányban más anyagokkal keverve található (kalcium-karbonát, növényi glicerin és olajok).
A szakemberek azonban nem ajánlák önmagában a szódabikarbóna használatát. Ennek adott esetben zománckárosító hatása is lehet.
A Weleda sós 6in1 fogkrém szódabikarbónával, tengeri sóval és szilíciumdioxidból (kova) nyert tisztító szemcsékkel, mely fogorvosokkal együttműködésben lett kifejlesztve. Alaposan tisztít, védi a fogakat és a fogínyt. Egyedülálló formula, mely semlegesíti a káros savakat és serkenti a nyál áramlását, a természetes öntisztítást, így a szájüreg egyensúlyban marad.
Hogyan válassz fogkrémet, ha érzékenyek a fogaid?
A fogak és a fogíny érzékenységének számos oka lehet, de mindenképpen érdemes szakemberrel konzultálnod, ha ilyen tüneteket tapasztalsz. A fogíny vérzése az ínygyulladás első jele lehet, aminek okát minél előbb érdemes kideríteni. A fogkövön megtapadó baktériumok okozzák leggyakrabban az íny gyulladását, ezért nem lehet elégszer hangsúlyozni a rendszeres fogkőeltávolítás fontosságát! A fgokőtől megtisztított fogfelületen sokkal nehezebben tapadnak meg a baktériumok. Ennek az egészséges állapotnak a minél további fenntartásában segíthetnek a természetesen antibakteriális hatású fogkrémek és a megfelelő fogmosási technika.
Szuper választás a probiotikus és gyulladáscsökkentő hatású Ecodenta fogkrém érzékeny fogakra és ínyre. Az ebben található CBD erős antioxidáns. Gyengéden tisztít és aktívan küzd a lepedék és a fogkő ellen. Segít csökkenteni a fogak érzékenységét, enyhíti az íny irritációját. Erősíti a fogakat és az ínyt.
Hogyan válassz fogkrémet, ha fogínygyulladásod van?
Mindenképpen keress fel fogorvost, vagy dentálhigiénikust, ha ilyen tünetet tapasztalsz.
Válassz teafaolaj-tartalmú fogkrémet, ezzel támogathatod az ínyedet. A Wooden spoon ínyvédő fogkrémje 8 gyógynövény kivonatát tartalmazza. Ezek gyulladáscsökkentő hatásúak és gátolják a szájüregben a káros baktériumok kialakulását és elszaporodását.
Mi a helyzet a fogfehérítéssel?
A fehérítő hatású fogkrémek vagy dörzshatású összetevőket tartalmaznak, vagy a fogzománc erősítésével segítik a világosabb szín fenntartását. Fogkrémtől ne várjunk olyan fehérítő hatást, mint a rendelőben elvégzett kezeléstől. Ha a fogzomácod sérült, kerüld a fogfehérítő hatású fogkrémeket.
Az Ecodenta narancsos fogkrémjében a fekete szén por természetes fogfehérítőként hat. Az innovatív Teavigo™ összetevő egy zöld tea-kivonat, amely plakk-, és fogínygyulladás elleni tulajdonságokkal rendelkezik. Antibakteriális hatású, védi a fogakat a fogkő ellen és tartós, üde érzést biztosít a szájban.
A fehérítő hatású fogkrémek kapcsán is nagyon fontos a rendszeres ellenőrzés. Ha a lepedék kövesedett rá a zománcra, azon csak a fogkőeltávolítás fog segíteni, a fogkrém nem. Ha esetleg a fogzománc károsodása miatt színeződtek el a fogak, akkor egy dörzsölő hatású fogkrémmel még árthatunk is.
Mire figyelj a csomagolás kapcsán?
Ha már nem tudsz több fogkrémet kinyomni a tubusból, vágd le a végét, így még akár egy hétre elegendő adagot is találhatsz benne.
Figyelhetsz arra is, hogy papír doboz nélküli "pucér" tubust vásárolj.
A csomagoláson keresd a jelzést arra vonatkozóan, hogy milyen műanyagból készült a tubus. Ha 1, 2, 4, 5 (PET, polietilén, polipropilén) jelzés látsz rajta, nyugodtan teheted a szelektív kukába.
Egyre több gyártó figyel arra, hogy a fogkrém csomagolása is környezetbarát legyen, ne csak az összetevői.
Szeretnél többet tudni az ökotudatos háztartásról? Iratkozz fel hírlevelünkre és kövess minket Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on!