Fecske műfészek – Segítsd a molnárfecskéket biztonságos fészkelőhellyel!
A molnárfecskék fészkelőhelyei sajnos egyre ritkábbak a modern építkezési megoldások és a természetes élőhelyek csökkenése miatt. A Fecske műfészek ideális választás mindazoknak, akik szeretnék támogatni a fecskék megtelepedését, fészkelését és költését. Ez a tartós műfészek természetes anyagokból készült, és kiválóan alkalmas a molnárfecskék számára új otthonként vagy kiegészítő fészkelőhelyként.
Miért válaszd a Fecske műfészket?
- Természetes és időjárásálló anyagokból készült: A műfészek anyaga tartós és ellenáll az időjárás viszontagságainak, így hosszú távon is biztonságos fészkelőhelyet nyújt a molnárfecskék számára.
- Könnyen rögzíthető: A fecske műfészeket egyszerűen felszerelheted erkélyekre, teraszokra, vagy házak homlokzatára. Stabil tartása biztosítja, hogy a fecskék biztonságban érezzék magukat.
- Természetes fészekhelyek pótlása: Ez a műfészek kiváló alternatívája a természetes fészkeknek, segítve a fecskék populációjának fennmaradását és szaporodását a városi környezetben is.
- Ideális molnárfecskék számára: A műfészek kialakítása és méretei kifejezetten a molnárfecskék igényeihez igazodnak, így kényelmes és biztonságos otthont nyújt számukra költési időszakban.
A Fecske műfészek használata és elhelyezése
A molnárfecske műfészket olyan helyekre érdemes felszerelni, amelyek védettek az esőtől és a széltől, valamint legalább 2-3 méter magasan helyezkednek el, hogy a madarak biztonságban érezhessék magukat. A legideálisabb helyek közé tartoznak a házak homlokzatai, ereszek alatti területek vagy falak, ahol a fecskék zavartalanul költhetnek.
Rögzítése az alaptesten kialakított furatokon keresztül csavarozással falsíkhoz, illetve stablondeszkához, továbbá kialakításra került a hátoldalon egy mélyedés mely lehetővé teszi, hogy hőszigetelt homlokzaton is egyszerűen rögzíthető legyen arra alkalmas ragasztóval (pl. termomasterfix).
Javasoljuk, hogy felszerelés előtt a helyi természetes sárlelőhelyek anyagával (vízben felkeverve) a fészkek külső felületét ecsettel kezeljük le, így tegyük elfogadhatóbbá, megjelenésében hasonlatossá az igazi fészekhez.
Támogasd a fecskék megtelepedését és fészkelését a Fecske műfészekkel!
A fecskék fontos szerepet játszanak az ökoszisztémában, hiszen jelentős mennyiségű rovart fogyasztanak, amelyek egyébként kárt okozhatnának a mezőgazdaságban és zavarhatnák a háztartásokat. A műfészek telepítésével hozzájárulhatsz ezeknek a hasznos madaraknak a védelméhez, miközben saját környezeted is természetközelibbé válik.
A fészkeket a Magyar Madártani Egyesület megvizsgálta, funkciójára alkalmasnak találta és forgalmazza.
Az ezredfordulót követő első évtizedben felére csökkent füsti- és molnárfecskeállomány megtartásában alapvető feladat a meglévő telepek, évről évre használt fészkelőhelyek megóvása, fenntartása és lehetőség szerinti bővítése. Ehhez kínálnak segítséget a műfecskefészkek is.
A fecskék műfészkeinek alkalmazása kapcsán fontos tudnunk, hogy ezeket az eszközöket nem csak új fészkelőhelyek biztosítására, új kolóniák alapítására lehet használni, de már meglévő fészkek, telepek bővítésére is alkalmasak. Sőt, ilyen felhasználás mellett a madarak beköltözésének az esélye is nagyobb.
Mikor érdemes kihelyezni a műfészkeket?
A fecskék évente kétszer költenek: az első költés április-májusban, a második június-júliusban kezdődik. Ehhez igazodva a kora tavasztól a nyár közepéig kihelyezett fészkekben, telepekben még az évben lehet költés, de az sem probléma, ha valaki csak ősszel vagy télen tudja telepíteni az eszközöket, mert ezeket a következő költési szezontól már birtokba tudják venni a madarak.
Balra mesterséges molnár-, jobbra füstifecskefészek, amiket a madarak természetes fészkeihez hasonlóan kell kihelyezni: a molnárfecskefészket a plafonig emelve, a füsti fecskéét a plafontól 8-10 cm-el lejjebb rögzítve.
Ha nem tudod megkülönböztetni a molnár és a füsti fecskét, akkor az alábbi kép segítségedre lehet.
A bal oldalon a molnárfecskét, a jobb oldalon a füstifecskét láthatod:
A lakosságnak is óriási szerepe és felelőssége van a fecskék védelmében. Magazincikkünkben összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat erről:
A 2010-es fecskevédelmi év óta eltelt időszak lakossági tapasztalatai azt mutatják, hogy:
- ha egy-két fészket teszünk ki ott, ahol évek óta nincs fecske, akkor a fészekfoglalás esélye szinte nulla;
- ha egy-két fészket teszünk ki ott, ahol van istállózott állat, akkor a foglalás esélye magas;
- ha lakott fészek mellé teszünk ki műfészkeket, akkor a foglalás esélye a legmagasabb;
- ha jószág és fecske hiányában, de tömegesen (minimum 15-20, max. akár több száz) teszünk ki műfészkeket, akkor a foglalás esélye (néhány év távlatában) szintén igen magas.
Ezért azt javasoljuk, hogy mesterséges molnár- és füstifecskefészkeket:
- egyesével vagy kis számban elsősorban lakott istállók közelébe vagy lakott fecskefészek mellé, kisebb-nagyobb működő fészektelepek bővítésére helyezzük ki; ebben az esetben a területen mozgó fecskék látványa odavonzza a fajtársakat, így nagyobb az esélye annak, hogy a műfészkekbe is beköltöznek a madarak;
- tömegesen kihelyezve (minimum néhány tucatnyit, de akár több százat is) ott is nagyon magas a madarak beköltözésének esélye, ahol nincs lakott istálló, illetve fecskék sem költöttek évek óta;
- a fecskék műfészkekbe költözését, visszatelepülését segítheti, ha a közelben sárgyűjtőhelyet is létesítünk, mert fészeképítőanyag hiányában a sár csillogása vonzza a madarakat;
- ha pedig egyszer már beköltöztek a fecskék, akkor számíthatunk arra, hogy a madarak évről évre visszatérnek.