Allergén információ: A termék dióféléket feldolgozó üzemben készül.
A cirok más néven cil, csil vagy cirköles, Erdélyben tatárka (Sorghum), a perjefélék (Poaceae) családjába tartozó növénynemzetség, több, mint kétszáz fajjal. A liszt vörös szemescirokból készült, amely egyre népszerűbb liszt-alapanyag a gluténmentes diétát tartók körében.
A cirokliszt a gluténmentes diéta során segíthet sütemények, kenyerek tésztájában a megfelelő állagot elérni. Ugyanakkor rengeteg rostot, fehérjét, vasat, antioxidánst tartalmaz, valamint lassabb felszívódású a fehérlisztnél, ezért fogyókúra, vagy más diéta során is használható.
Élettani hatásai
Gazdag élelmi rostokban, fehérjében és vasban, valamint antioxidánsokban, melyek közül kiemelkedő E-vitamintartalma. Keményítő- és fehérjetartalmát a szervezet lassabban dolgozza fel (lassabban szívódik fel), tehát kevésbé terheli meg szervezetünket, így fogyókúrázók is beiktathatják étrendjükbe a szénhidráttartalmát figyelembe véve. Könnyen emészthető. Magas, vízben oldódó rosttartalma segíthet eltávolítani a letapadt salakot a belekből, ezért fogyasztása böjtöléskor is ajánlott. Erősítő, vitalizáló hatása miatt kisgyerekeknek és várandósoknak is gyakran ajánlják. Idegrendszeri problémák esetén ajánlott.
Erősítheti az immunrendszert, hiszen tele van ásványi anyagokkal. E-vitamin tartalma kedvező hatással lehet a haj és a köröm állapotára. A fogzománcot is erősítheti.
Felhasználása
A gluténmentes diétában a teljes kiőrlésű cirokliszt fontos alapanyag: kitűnő kenyeret, süteményt, pizzát, palacsintát lehet készíteni belőle. A gluténmentes diéta során sokszor felmerül az a probléma, hogy glutén nélkül kevésbé áll össze a tészta. A cirokliszt remek tartást ad a tésztának, de ugyanakkor gluténmentes. Maximum 15-20 %-ban érdemes a lisztkeverékhez adagolni. Íze semleges, enyhén édeskés. A sütemények színe sötétebb egy kicsit, mint a fehér lisztből készítetteké.