A zöldségek elképesztően titokzatosak. Ha egymás mellé rakunk egy nagyüzemi és egy háztáji paradicsomot, úgy tűnhet, nagyjából ugyanolyanok: pirosak, édesek, kerekek – de valójában belül nagyon is mások! A napérlelte, puha, illatos házi paradicsom már a génjeiben is eltér a boltitól.
- Milyen tápanyagtartalmú az a zöldség, amit a boltban találunk?
- Honnan jön?
- Mekkora a vegyszerszennyezettség kockázata?
- Mennyi energiát igényelt az előállítása?
- Pontosan miért is állítják a szakemberek, hogy fogyasszunk sok zöldséget?
- És mennyi a sok?
Ezeket a kérdéseket saját egészségünk és életminőségünk érdekében is érdemes feltenni, de ennél többről van szó: a világ szén-dioxid-lábnyomának körülbelül egyharmada kapcsolódik a táplálkozásunkhoz, így az étkezésünkkel a világunk sorsát is alakítjuk. A változtatást otthon is elkezdhetjük. Első lépésként elég, ha igazi ínyenccé válunk, időt és energiát fordítunk táplálkozásunkra, és szezonálisan étkezünk.
Dóra Melinda Tünde 15 évet dolgozott gazdasági újságíróként, majd egy hirtelen váltással kertész lett. Az általa alapított Kíváncsi Kert a legjobb budapesti éttermeknek szállít olyan zöldségeket, amelyeket korábban csak Bécsből vagy Párizsból tudtak rendelni. A kertészet módszereit tekintve ökológiai, vagyis inkább csak a kártevők akadályozására, életterük csökkentésére törekszik, nem kipusztításukra vagy a talaj sterilizálására.
"...az alapok – és a módszereim – nem mezőgazdaságiak, hanem az egyszerű otthoni hobbikertészkedésből és az internet bölcsességéből nőttek ki. Ezért biztosan van pár dolog, amin a háztájiban kertészkedő nagyszüleim megütköznének. Például nem ások, nem kapálok. Nem mindig irtom ki a gazt. Nem műtrágyázok, de a furcsaságok majdnem mind bizonyított módszerek, a zömüket nem én találtam ki – és működnek! Majd te is meglátod!"
100% válogatott ÖKO termékek
3000+ termék azonnal, raktárról
Segítünk eligazodni a zöld életmódban!