Allergén információ: Glutént tartalmaz!
Készíts belőle zabkását tejjel, növényi tejjel, vagy vízzel! Dobd fel lenmaggal, gyümölcsökkel, mézzel vagy egy kis lekvárral! Ha igazán időspórolós reggelire vágysz, akkor előző este dobd össze a hozzávalókat és tedd be a hűtőbe! Így a zab megduzzad és megpuhul a nedvességtől, reggel pedig megeheted akár hidegen, akár megmelegítve!
Fogyasztható tejben, vízben, joghurtban elkeverve hidegen vagy főzve. Lédús gyümölcsökkel, zöldségekkel és olajos magokkal keverhető jó nedvszívó képessége miatt.
Panírban, pankó morzsa helyett, könnyen felhasználható. Sós és édes sütemények pl.:kakaós csiga, sós rudak, pogácsa tésztájában vagy feltétjeként felhasználható. Kevertsütemények pl.: muffinok alkotóeleme. Fasírt alapanyagaként is kiváló.
Keverhetsz belőle házi készítésű müzlit, vagy épp müzliszeletet is! Íme egy jól bevált recept:
A zab (Avena) a perjefélék (Poaceae) közé tartozó perjeformák (Pooideae) egyik nemzetsége mintegy ötven fajjal, amelyek közül Magyarországon mintegy másfél tucatnyi honos.
Magyarországon főleg lóabraknak használták; a Felvidéken időnként szálkás kenyeret (zabhalusa) sütöttek lisztjéből. Észak-Európában kását őrölnek, Belgiumban sört főznek belőle, angolszász nyelvterületen elterjedt reggeli étel zabpehelyként, továbbá a gluténmentes étkezésben alternatívaként használt a liszt kiváltására.
Mostanság egyre nagyobb népszerűségnek örvend a diétázók és az egészséges életmódot élők között. Rostban és tápanyagban gazdag, a zabban levő oldható rostok csökkentik az LDL, azaz a "rossz koleszterin" mennyiségét, miközben nem csökkentik a HDL, vagyis a "jó koleszterin" szintjét. Egy ideje már az Amerikai Diabétesz Szövetség ajánlja a cukorbetegségben szenvedőknek az olyan gabonafélék fogyasztását, mint a zab. Az oldható rostok segítenek a vércukorszint ingadozások elkerülésében: a magas rosttartalmú ételek késleltetik a cukor felszívódását a vérbe, növelik az inzulinérzékenységet.
Forrás: Wikipédia
Zab fogyasztása diabétesz és inzulinrezisztencia esetén
Érdekesség, hogy a zabpehely az egyéb pelyhekkel szemben csak a nevében pehely, mert előállítás során mechanikailag lapítják a zabszemeket, így lassú marad a felszívódása. Éppen ezért diabetes és IR (inzulin rezisztencia) esetén alkalmas alapanyag a megfelelő étrend kiépítéséhez.
Koleszterinszint-csökkentő
Ma már tudjuk, hogy a zab, oldódó ballasztanyagainak koleszterinszint csökkentő hatása is van, alkalmas gyomorpanaszok kezelésére, és csökkenti a vérzsírok (triglicerid, koleszterin) szintjét ellátja a szív- és érrendszer védelmét is.
Értágító hatású
A teljes zab növényi polifenolokban gazdag. Ezek közül az avenantramidok szinte kizárólag a zabban fordulnak elő. Az avenantramidok a szervezetben növelik az értágító hatású nitrogén-monoxid gáz termelődését, amely egy hatékony, természetes értágító, ezzel csökkenthetik a vérnyomást.