Rédei vetőmag luffatök, szivacstök – Természetes szivacs termesztése otthon
A luffa tök – vagy más néven szivacstök – termése szárítás után sokoldalúan felhasználható fürdőszivacsként, konyhai tisztításhoz, háztartási tisztítószerként, sőt, akár kreatív dekorációs elemként is. A luffa tök környezetbarát, 100%-ban lebomló alternatívát kínál a hagyományos műanyag szivacsok helyett, így fenntartható megoldás minden természetes tisztítást és zero waste életmódot kedvelő háztartás számára.
Miért válaszd a Rédei luffatök vetőmagot?
- Környezetbarát és 100%-ban lebomló: A luffa tök természetes anyaga lebomlik, így ideális választás a műanyagmentes tisztításhoz.
- Sokoldalú felhasználás: Fürdőszivacsként, konyhai tisztítószerként és dekorációs célokra is alkalmas.
- Egyszerű termesztés otthon: A Ribori luffa tök vetőmaggal könnyedén nevelheted saját szivacsodat akár kertben, akár nagyobb edényben.
Hogyan gondozd a kertben a luffa tököt?
A luffa tök gondozása egyszerű: ültetés után rendszeres öntözést és napos helyet igényel, majd a termést szárítás után szivacsként használhatod fel. A szivacstök sokoldalúan használható, legyen szó a fürdőről, ahol bőrradírként működik, vagy a konyháról, ahol természetes, kemikáliáktól mentes tisztítószert biztosít.
Termése kb. 30-50 cm hosszú.
A luffatök vetése, gondozása egyszerű, ha betartod ezeket:
Palántázás március közepétől április végéig. Ebben az esetben de vigyázz a gyökereire, mivel nem jól bírja az átültetést. 2-3 szem magot vess poharakba március-áprilisban.
Kiültetés szabadföldbe május második felétől, a fagyok után.
Közvetlenül szabadföldbe ültetés: tavasszal a fagyok után ki lehet ültetni a végső helyére.
Egy bokorba max. 2-3 palánta ültethető, legalább egy méter távolságra, kb. 5 cm mélyre, nem szabad tömöríteni a földet felette. Szereti az alganit tartalmú talajjavítót, ezt ültetéskor és növekedés közben is bevethetjük. Öntözni kell!
Luffatök betakarítás július közepétől szeptember végéig.
Palántaneveléshez a magokat március végétől április végéig ültetheted cserepekbe, kb. 1 cm mélyen. A csírázáshoz minimum 20 °C -ra és nedves talajra van szükség, mely eltarthat 2-3 hétig is. A palántákat minimum 20 °C-on, napos helyen neveld, földjük legyen mindig kicsit nedves.
A kész palántákat napos, meleg helyre ültesd május második felében 1,5- 2 méter távolságra, öntözd rendszeresen! Az indákat valamilyen támrendszeren fel kell futtatni, ugyanis ha a termések a földön maradnak és nedvesség éri őket, könnyen megrothadnak. A futtatásra alkalmas hely lehet a kerítés, növényfuttató rács vagy bármilyen, növények futtatására kialakított rendszer, amin minimum egy méter magasságban el tudod majd vezetni az indákat.
Szivacs készítésére az érett tök alkalmas. A tökök őszre érnek be, ekkor kell leszüretelni. Ahhoz, hogy szivacsot tudj belőle készíteni, egyszerűen el kell távolítani a héjat, ez alatt található az a rostos rész, amit kiszárítva szivacsként lehet használni.
A héj eltávolítása egyszerű: vágj le a tök alsó részéből egy kis darabot, ütögesd ki belőle a magokat. Egy ollóval nyúlj be a héj és a szivacsos rész közé és hosszanti irányban vágd fel, majd kézzel könnyedén le lehet hámozni, szinte kifordul a szivacsos rész. Ezt követően bő vízbe áztatva, alaposan átgyúrva ki kell mosni és szárítani a szivacsot. Végezetül tetszőlegesen méretre lehet vágni egy olló segítségével.
Hasznos gyakorlati tanácsokat találsz ebben a videóban:
Fogyasztható-e a luffatök termése?
Az érett termés vázát kiszárított vázát használhatjuk szivacsnak a konyhában vagy a fürdőben. A luffaszivacsból készült szivaccsal kiváltható a műanyag mosogató és fürdőszivacs.
A zsenge termés fogyasztható, tökfélékre jellemző ízű. Készíthető belőle savanyúság, rakható lecsóba, tócsniba.
Zero waste életmódhoz tökéletes
A Ribori Luffa tök természetes anyagokból és fenntartható forrásból származik, így ideális azok számára, akik a környezetbarát és zero waste megoldások hívei. Termeszd meg saját természetes szivacsodat, és csökkentsd a műanyagfelhasználást otthonodban!
Csávázásmentes termék! Miért fontos ez?
A csávázás vegyszeres vagy hőhatáson alapuló védekezés a vetőmag felületére tapadt belsejében levő kórokozók elpusztítására. Sajnos a vegyszerrel, főleg a neonikotinoidokkal csávázott vetőmagok veszélyt jelenthetnek a rovarvilág, főleg a különböző méhfajták számára. Az elmúlt években több méhész által megfigyelt tömeges méhpusztulások mögött is a neonikotinoidokkal, vagyis rovarirtó hatású csávázószerek állhatnak, illetve a madarak számának csökkenése is részben a mérgezett rovarok elfogyasztásával, illetve a rovarállomány csökkenésével magyarázható. Csávázásmentes vagy bio vetőmagokat választva biztosra mehetsz, hogy az általad nevelt növények vegyszermentesek, és nem jelentenek veszélyt az élővilágra.