Kertápolási Trükkök - Így gondozd nyáron a növényeidet!
A környezetbarát kertészkedés nemcsak a természet iránti tiszteletet és felelősségtudatot tükrözi, hanem hozzájárul az egészségesebb és fenntarthatóbb környezet kialakításához is. Egyre többen fordulnak a vegyszermentes kertészkedés felé, fontos megismerni a hatékony módszereket, melyekkel egyszerűen elérhetjő a kívánt eredmény. Eközben védjük a talajt, a vízkészletünket és a helyi élővilágot. Cikkünkben bemutatjuk a legfontosabb szempontokat és technikákat, amelyekkel természetes módon gondozhatod a kertedet, akár városi, akár vidéki kertgazda vagy.
A vegyszermentes kertészkedés nemcsak a növények egészségét szolgálja, hanem hozzájárul a természetes ökoszisztéma megőrzéséhez is. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan gondoskodhatsz a nyári hónapokban a kertedről, miközben minimalizálod a környezeti terhelést.
Több egyszerűen alkalmazható módszert és környezetbarát eszközt ajánlunk, hogy a kerted zöldebbé és fenntarthatóbbá váljon!
A nyári vegyszermentes kertészkedés legfontosabb szempontjai
1. Őshonos és szárazságtűrő növények választása
Az őshonos növények jól alkalmazkodnak a helyi éghajlati viszonyokhoz és talajhoz, így kevesebb gondozást és öntözést igényelnek. A szárazságtűrő növények kiválasztása segít minimalizálni a vízfelhasználást a forró nyári hónapokban. Szerencse, hogy a legtöbb fűszernövény jól bírja a csapadékszegényebb, meleg nyári napokat, így ezeket mindenképpen érdemes ültetni. Rozmaring, majoranna, kakukkfű, menta, lestyán, levendula - mind hálás növények. A friss, aromában gazdag fűszernövények konyhai felhasználása is teljesebb élményt nyújt, mint a bolti, bezacskózott társaik.
Mi a Zöldboltnál többen is kertészkedünk, lakóhelyünkön más-más klímával és talajviszonyokkal megáldva. Tapasztalatainkat szívesen osztjuk meg, olvasd el kinél milyen praktikák váltak be az évek során.
Zöldboltos kerti kalandjainkat ebben a cikkben találod.
2. Talajegészség fenntartása
A növények okos kiválasztása mellett a talajra is nagy figyelmet kell fordítani, hiszen a jó minőségű talaj a mutatós növények és egészséges termések alapja. A talajélet (mikroorganizmusok, giliszták) támogatása, a mulcsozás és a vetésforgó alkalmazása is segít a talaj tápanyagtartalmának és szerkezetének megőrzésében. Ha a változó, néha szélsőséges időjárásnak is ellenálló növényeket, termésben gazdag zöldséges és gyümölcsöskertet szeretnél akkor a legelső, hogy megfelelő módon táplálod a talajt.
Próbáld ki a Greenman új termékeit:
- a Greenman Alginova talajjavítót vagy
- a Greenman Algicell talajkondicionáló készítményt.
Használhatsz szerves trágyát is, ha van a környezetedben állattartó gazda és tőle tudsz vásárolni. Ha nincs erre lehetőség, akkor ajánljuk a Bio Plantella pellet formájú szerves trágya, mely a szerves trágya minden jó tulajdonságával rendelkezik.
Ezenfelül az ún. mikrobiológiai készítmények rendszeres használatával tudod javítani a talaj mínőségét. Próbáld ki az emBIO folyékony, ökogazdálkodásban használható talajjavító terméket, mely alkalmas:
- a talajélet élénkítésére,
- talajoltásra,
- talajkezelésre,
- komposztálásra,
- állománykezelésre és szárbontásra is egyaránt.
Az EM egy mikrobiális ökoszisztéma, amely tartalmaz fotoszintetizáló baktériumokat, tejsavbaktériumokat, sugárgombákat, valamint fermentáló (élesztő) gombákat egyaránt, megfelelő arányban. Ebben az ökoszisztémában minden résztvevő megtalálja életfeltételeit, és egymással szimbiózisban, egymást segítve élnek.
Ha van paradicsom az erkélyeden, vagy a kiskertedben, íme pár tippünk a bőséges termésért: egyik közülük a Bio Plantella szerves paradicsomtrágyája! ;)
@zoldbolt Tuti tippjeink paradicsom-nevelőknek ##paradicsom #greentok #kiskert #garden #tomato #kerteszkedes #termeldmagad #vetemenyes #vetemenyeskert #zoldseg #veggie ♬ Suns - Official Sound Studio
3. Komposztálás kül és beltérben egyaránt szükséges
A komposztálás nemcsak a konyhai és kerti hulladék újrahasznosításának egyik legjobb módja, hanem természetes trágyát is biztosít, amely gazdag tápanyagokban, javítja a talaj szerkezetét és elősegíti a növények egészséges növekedését.
Akár van kerted, akár nincs ma már a komposztálás beltérben sem lehetetlen. Sőt, egyre fontosabb, hogy a kukába dobott zöldség-, és gyümölcshéjakból inkább hasznosítsunk, és megfelelő eszközökkel friss humuszt hozzunk létre.
Annak, akinek saját kertje, konyhakertje van végtelenül egyszerű a dolga, hiszen a kert egy pontján kell kialakítani a konyhai és kerti zöldhulladék gyűjtőhelyet. Amíg a kerti komposzthalomra kerül mutatós és esztétikus edényben gyűjtheted a konyhai szerves anyagokat.
A Bokashi rendszerből ajánljuk a Daily hulladékgyűjtőt, ha egyedibb megjelenésűre vágysz, akkor válaszd ezt a stílusos és praktikus, festett fém tároló dobozt.
4. Természetes védekezés kártevők ellen
A vegyszermentes kertészkedés egyik kulcsa a természetes kártevőirtó módszerek alkalmazása. Ilyenek lehetnek:
- Hasznos rovarok - katicabogarak, fátyolkák - telepítése. A telepítés persze nem túl könnyű, de a változatos növénykultúra telepítésével oda csalogathatók azok a rovarok, melyek természetes módon gyérítik a kártevő társaikat. Minél gazdagabb a növényvilág annál gazdagabb lesz a rovarvilág is a kertben, így előbb-utóbb elszaporodnak a segítő, támogató rovarok.
- A vakond is jóbarátunk! Sokan bosszankodnak, hogy sok a vakondtúrás a kertben, kitúrja akár a veteményest is. Valóban nem örömteli, ha néhány tő zöldség, esetleg virág áldozatul esik, azonban jó tudni, hogy a vakond, mint rovarevő állat számtalan, kártékony talajlakó természetes ellensége. Például szívesen lakmározik cserebogarat, ganajtúró bogarat, lótetűt, és minden más rovart, illetve ezek lárváit, sőt csigákat is fogyaszt. Hagyjuk békében a vakondokat, és ne használjunk vakondriasztót a kertben!
- Növénytársítás alkalmazása. Az intenzív illatot a legtöbb kártevő nem kedveli, ezért az aromás, erőteljes illatot kibocsájtó növények ültetése az egyik legtermészetesebb módszer a konyhakertben. Fokhagyma, büdöske, bazsalikom, kapor, zeller, lestyán, sarkantyúka, borsikafű hasznos segítők, és nagyrészt ezek közvetlenül felhasználhatók a főzéskor is.
- Természetes lombtrágya. Az egészséges, erőteljes növények sokkal ellenállóbbak az esetleges kártevőkkel szemben, ezért mindenképpen érdemes az ún. zöldtrágyákat, lombtrágyákat használni a biztosabb termés érdekében. A zöldtrágya lehet saját készítésű áztatott csalánlé, vagy csalán és más gyógynövények - például fekete nadálytő együttes áztatásával elért locsolóvíz is. A csalán sokoldalú felhasználásról EBBEN a cikkünkben írtunk.
- Házilag készített permetlevek használata: pl. fokhagymás, szappanos oldatok is segíthetnek. Sőt a szódabikarbónát is ajánlják bevetni.
5. Vízhasználat optimalizálása
A takarékos és hatékony vízhasználat elengedhetetlen a fenntartható kertészkedéshez. Az esővíz gyűjtése, a csepegtető öntözőrendszerek használata és a talajtakarással történő vízmegőrzés mind hozzájárulnak a vízpazarlás elkerüléséhez.
Szintén természetes módon lehet szabályozni az öntözés szükségességét, ha a bokrosabb, nagyobb levelű növények mellé olyat ültetünk, amelyik hálás lesz az árnyékért. A tökfélék nyár közepére már hatalmas leveleket növesztenek, a mellette takarásban lévő növényeket sokkal kevesebbet kell locsolni.
Ugyanígy természetes nedvesség megtartó a mulcsolás. A fűnyíráskor keletkező friss fű tele van nedvességgel, érdemes rögtön ilyenkor a zöldségsorok közé rendezni. Kíválóan működik, alatta kevésbé szárad ki a talaj, és gazból is kevesebb fog nőni.
A nyári kertészkedés során a fentiek mellett még egy fontos dologra szüksége van a kertésznek: türelemre.
Akár azért, hogy kivárja és végre szüretelhesse a termést, akár azért, hogy a fenti természetes módszerekkel elérje a kívánt eredményt és örülhessen a vegyszermentes kert adományainak, és azért is, ha az időjárás olykor extra kihívások elé állítja.
Szeretnél többet tudni az ökotudatos háztartásról? Iratkozz fel hírlevelünkre és kövess minket Facebook-on, Instagram-on és TikTok-on!
Kapcsolódó termékek és cikkek:
Kinek ne okozna gyermeki örömöt látni a saját maga által vetett, ültetett növényeket cseperedni majd a termését jóízűen elfogyasztani. A tavaszi hónapokban mi is lelkesen vetünk, ültetünk, és persze tapasztalunk. Ezt osztjuk meg most veletek.
(Frissítve: 2023. március)
Akár kezdő paradicsomtermesztő vagy, akár már profibb, nézd meg tippjeinket, melyekkel egészséges növényekre és finom, bőséges termésre számíthatsz a balkonon, vagy a kiskertedben.