A lisztkukac eleség előnyei
A lisztkukacok könnyen emészthetőek és táplálóak, segítve a madarak téli túlélését. A rovarok ezen formája különösen a hideg hónapokban segít pótolni az olyan tápanyagokat, amelyeket az állatok a természetes környezetükben nem tudnak megtalálni.
Vigyázzunk a téli álomra készülő sünökre
"A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet. Kiemelték, hogy a lombhalmokat és rőzserakásokat ilyenkor csak óvatosan szabad megbolygatni az emlősök érdekében.
Az MME közleményében azt írták, hogy a kertek, parkok rendezése során összegereblyézett, ideiglenes levél- és rőzsehalmok ideális búvóhelyet jelentenek a telelésre készülő sünök számára, amelyek téli álma akkor kezdődik, amikor a hőmérséklet tartósan 8 Celsius-fok alá csökken. Fontos, hogy ezeknek a növényi halmoknak az elszállítása az esetleg alájuk költöző sünökre gondolva történjen meg." Forrás: ITT.
A téli hónapokban a sünök alvó állapotba kerülnek, de előfordulhat, hogy ébrednek és keresnek élelmet, különösen akkor, ha nincs elég zsírpárnájuk a hideg átvészeléséhez. Az etetés segíthet abban, hogy a sünök megőrizzék egészségüket és elegendő energiát gyűjtsenek a tavaszi hónapokhoz.
A megfelelő táplálék a sünök számára télen:
- Különféle rovarok (pl. lisztkukacok)
- Friss húsdarabok
- Sünök számára készült táplálék (pl. sünfalat)
- Néhány nyers, nem sózott dió és mogyoró
Fontos, hogy ne etessük őket tejjel vagy sózott étellel, mivel ezek nem megfelelőek számukra.
Fontos tudnivalók a téli madáretetésről
Összefoglaló cikkünkért kattints a képre!
Mikor etessünk? Mivel etessünk?
Kedves Madárbarát!
Köztudott, hogy télen nem minden madarunk vonul melegebb tájakra, számos faj itthon marad. Az már kevésbé közismert, hogy a tőlünk északabbra fekvő, mostohább téli klímájú területek madarai számára sok esetben Magyarország jelenti a telelőterületet. Hazánk környezetállapota ma még lehetővé teszi, hogy a ház körül gyakori madarak emberi segítség nélkül is átvészeljék a telet. Az etetés viszont nagy könnyebbséget és biztonságot jelent a környék madarainak − nekünk pedig rengeteg megfigyelési élményt −, különösen az itatással és a mesterséges odúkkal együtt, de csak akkor, ha az etetést folyamatosan, egész télen végezzük.
Miért fontos az etetés folyamatossága?
A madarak gyorsan megszokják és számítanak az etetőhelyek táplálékkínálatára, évről-évre akár messziről is visszatérnek a stabil etetők közelébe telelni, ezért ha váratlanul abbahagyjuk az eleség pótlását, rengeteg madarat hozhatunk nehéz helyzetbe. Az etetőre járó kistestű, gyakran alig 4,5 - 10 gramm (!) körüli testtömegű madarak számára -10 Celsius alatti hőmérsékleten a túlélés gyakran arról szól, tartalékaik csak arra elegendőek, hogy át tudják vészelni a fagyos éjszakát. Ha másnap nem tudnak eleget táplálkozni az alig 5-6 órányi nappali periódusban, például azért, mert nem töltöttük fel az etetőt, könnyen elpusztulhatnak a következő hideg éjszakán.
Tudj meg többet a fenntartható otthon- és kertápolásról!
Szeretnéd madárbarát kertté vagy balkonná varázsolni az otthonod külső területét? Olvasd el a Zöldbolt 5 tipp a madárbarát kertért/balkonért című cikkét, amely praktikus tanácsokkal szolgál arra, hogyan teremthetsz vonzó és biztonságos helyet a madarak számára a saját kertedben vagy balkonodon. Tudtad, hogy a lakosság is sokat tehet a beporzó rovarok, így például a méhek védelméért? A lakosság méhecskehotelekkel is sokat tehet a beporzó rovarok védelméért cikkünk bemutatja, hogyan hozhatsz létre méhecskehoteleket, amelyek nemcsak a kerted látványát gazdagítják, de a természetes beporzást is elősegítik, így hozzájárulva a környezetünk védelméhez.